Witaj, Świecie! Oto Pierwszy Blog Inżynierii Środowiska w Polsce.

Witaj na pierwszym w Polsce blogu poświęconym Inżynierii Środowiska! Założyliśmy go, by rozpowszechniać wiedzę z tej dziedziny. Mamy nadzieję, że pomogą one wielu Inwestorom – zarówno tym małym, chcącym po prostu zmienić wygląd swojego terenu, jak i tym wielkim – zajmującym się budową zbiorników wodnych czy gospodarką odpadami.
Na początek krótko o nas. Jesteśmy Inżynierami Środowiska. Co to oznacza? Głównie to, że naszą profesją jest poszukiwanie rozwiązań problemów związanych ze środowiskiem oraz przekształcanie go tak, by lepiej służyło ludziom. Zapewniamy więc bezpieczne pozyskiwanie wody pitnej, znajdujemy sposoby na przetwarzanie i usuwanie odpadów i ścieków, zajmujemy się utrzymaniem powietrza w stanie, w którym można nim oddychać, kontrolujemy zanieczyszczenie wód, przywracamy obszary skażone do stanu używalności i spełniamy wiele innych, całkiem pożytecznych funkcji.
Oczyszczalnia Czajka
Źródło: blog.zw.com.pl
Czego to od nas wymaga? Przede wszystkim naukowej i technicznej wiedzy potrzebnej do zidentyfikowania problemu oraz zaprojektowania, stworzenia i wdrożenia jego rozwiązania. Tradycyjnie, nasze domeny to matematyka, fizyka, chemia i projektowanie, lecz potrzebujemy także szerokiej wiedzy z zakresu biologii, mikrobiologii, ekologii, ochrony zdrowia, geologii, meteorologii, ekonomii, polityki i informatyki. Dopiero posiadając wiedzę na te tematy oraz praktykę techniczną, możemy nazwać się Inżynierami Środowiska.
Inżynier Marek Brajczewski często powtarza, że najlepszymi inżynierami są humaniści. Dlaczego? Bo nasza praca wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale także wyobraźni obejmującej używanie naszych rozwiązań przez duże grupy ludzi przez czas liczący nawet kilkadziesiąt lat. Lepiej więc, żeby to, co wymyślimy było wygodne, użyteczne, bezpieczne i przy tym wyglądało możliwie ładnie.
To taki skrócony obraz tego, czym się zajmujemy. Na dobry początek, oczywiście.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Jeden komentarz

  1. 2 listopada 2015

    Cześć, to jest komentarz.
    Aby skasować ten komentarz, zaloguj się i wyświetl komentarze tego wpisu. Wtedy zobaczysz opcje edycji oraz kasowania komentarzy.

Komentarze nie są dowolone, jednak trackbacki i pingbacki są dozwolone we wpisie: