Kupuję działkę! Co powinienem sprawdzić? Cz.II

Zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy temat wyboru działki. Tym razem, skupmy się na jej konkretnym przeznaczeniu. Załóżmy, że poszukujesz działki pod budowę domu. Najlepiej, zacznij od przeczytania pierwszej części tego artykułu. Gdy już wiesz, jak ocenić działkę pod względem bezpieczeństwa jej użytkowania, zwróć teraz uwagę na właściwości, które pomogą Ci wybrać najbardziej użyteczny kawałek gruntu:
Sąsiedztwo – obejrzyj domy w okolicy. Z zasady, lepiej nie budować pałacu wśród zwykłych domów ani zwykłego domku wśród pałaców (choć ta druga opcja bywa niekiedy korzystna z inwestycyjnego punktu widzenia). Niektóre strefy objęte są ochroną konserwatorską i należy dostosować architekturę budynku do otoczenia. Istnieją też niekiedy wymogi odnośnie rozmiarów i charakteru zabudowy, określające dość dokładnie, jaki budynek możemy postawić.
Media – jakie przyłącza znajdują się na działce lub w jej pobliżu? Elektryczność, wodociąg, kanalizacja, gazociąg? Zapewne warto sprawdzić możliwość podłączenia telefonu i internetu – warto zapytać sąsiadów o ich jakość, ponieważ wciąż nie wszystkie linie telefoniczne są w stanie obsłużyć szerokopasmowy internet o większej szybkości. Zakładamy, że bierzesz pod uwagę działki wyposażone w prąd i bieżącą wodę. Co do kanalizacji – jeśli jej nie ma, pewnie trzeba poczekać do kolejnych wyborów samorządowych lub liczyć się z koniecznością budowy szamba lub przydomowej oczyszczalni.
Plany odnośnie otoczenia – aby je ponownie przyda się Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzenneg (MPZP)o, wspomniany w poprzednim artykule. Dzięki niemu dowiesz się także, jakie sąsiedztwo jest przewidywane w interesującej Cię okolicy, czy mogą tam powstać obiekty uciążliwe albo obiekty produkcyjne lub usługowe? Sprawdź koniecznie, czy przewidywane są zmiany przebiegu ulic. Może się okazać, że część interesującej Cię działki jest przeznaczona pod ulicę i teren, na którym potencjalnie możesz coś wybudować jest mniejszy niż sądzisz.
Obszary chronionego krajobrazu i Natura 2000 – będąc w Urzędzie Gminy po MPZP, warto przy okazji przejść się do Wydziału Ochrony Środowiska i sprawdzić, czy teren nie jest objęty ochroną. Teoretycznie, można na nim budować, jeśli budynki spełnią określone wymogi, ale… znam z praktyki proces decyzyjny dla takich sytuacji i pozostaje mi tylko uprzejmie odradzić wybieranie takiego terenu z myślą o budowie. Tak, wiem – to są piękne tereny, przyroda, widoki, itd., ale lepiej poszukać innej działki kawałek dalej. Większy kawałek – jeśli w przyszłości będziemy budować coś jeszcze, a strefa chroniona zostanie rozszerzona.
Koszty przystosowania gruntu pod budowę – z dwóch punktów widzenia: prawnego i budowlanego. Część prawna dotyczy przeznaczenia gruntu – jeśli jest to działka leśna lub rolna, trzeba zmienić jej przeznaczenie na budowlaną, co często nastręcza trudności administracyjnych. Część budowlana – pamiętasz punkt o budowaniu na skarpach z pierwszej części artykułu? Właśnie takie niestandardowe tereny wymagają dodatkowych nakładów np. na poprawę stateczności skarpy lub odwodnienie terenu – na gruntach bagnistych.
Obecność linii wysokiego napięcia – ten punkt wyróżniam, bo dość często widzę, jak pod kablami powstają piękne domy. Nie pytam już, jak Ci ludzie dostali pozwolenie na budowę w takim miejscu. Wiem jednak, że ludzie, przy pewnym poziomie zamożności zaczynają zwykle bardziej zwracać uwagę na swoje zdrowie. Kupowanie działki położonej w pobliżu linii wysokiego napięcia, masztu radiowego czy nadajnika GSM dlatego, że jest tania, NIE JEST dobrym pomysłem. Jest tania nie bez powodu, a życie w obszarze wysokiego poziomu promieniowania elektromagnetycznego do zdrowych nie należy.
To tyle porad odnośnie wyboru działki pod budowę. Artykuł ten będzie z czasem rozbudowywany w miarę, jak pojawią się u nas kolejne spostrzeżenia. Dziękuję za uwagę i pamiętaj – dzwoń do nas, jeśli chcesz skonsultować wybór działki. Chętnie pomożemy w tym, jak zakładam, dość ważnym i niecodziennym zakupie.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Brak możliwości komentowania.